Narodowe Czytanie w Dworze Kombornia

Dwór Kombornia zaprasza do dołączenia do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę tj. 7 września 2019 r. w godzinach 14:00 – 15:00 w Dworze Kombornia.

Podczas wydarzenia zaprosimy Państwa również na poczęstunek oraz odpoczynek pośród pięknych okoliczności dworskiej przyrody.

Akcja Narodowego Czytania odbędzie się na terenie dworskiego zabytkowego parku, a w razie niesprzyjającej pogody zostanie przeniesiona do sali konferencyjnej w budynku dawnych stajni dworskich. W akcję włączą się nauczyciele, uczniowie i ich rodzice ze Szkoły Podstawowej w Komborni, a także właściciele, pracownicy i sympatycy Dworu Kombornia.

Na przyniesionych książkach każdy będzie mógł otrzymać pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

Organizatorem akcji są właściciele hotelu Dwór Kombornia Hotel&SPA we współpracy ze Szkołą Podstawową w Komborni.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do nas 7 września o godzinie 14:00

Wydarzenie honorowym patronatem objęła Para Prezydencka. Na lekturę Narodowego Czytania wybrane zostało w tym roku osiem nowel: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

"Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii"– napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 r. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.