Miejsce, w którym tradycja przenika się z nowoczesnością.
Miejsce, w którym tradycja przenika się z nowoczesnością, dla starszych to podróż sentymentalna do przeszłości, dla młodszych lekcja historii o tożsamości regionalnej.
ETNOCENTRUM przywróciło blask zdegradowanemu niegdyś budynkowi dworca głównego PKP - stało się wizytówką naszego miasta i miejscem spotkań z kulturą ludową i tradycyjną.
Projekt zakładał modernizację zabytkowego budynku dworca kolejowego, w którym prezentowane będzie lokalne dziedzictwo kulturowe. Budynek został wyposażony w odpowiednią infrastrukturę, zarówno w tradycyjne sprzęty (tradycyjnego lokalnego rzemiosła), jak i nowoczesne, multimedialne narzędzia prezentacji. Część zmodernizowanej powierzchni budynku pełni funkcje dworca. Na potrzeby utworzenia ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej zaadaptowany został również strych i piwnice.
Budynek wyposażony jest w tradycyjne rekwizyty wykonane zgodnie z wzornictwem i technologią z „epoki”, np. atrapa wozu, ruchome zabawki, rzeźby, obrazy, drewniane ławy, stoły, krzesła, meble, gliniane misy, skrzynie, kamionkowe garnki, zabytkowy warsztat tkacki, instrumenty muzyczne oraz oczywiście te bardziej współczesne urządzenia multimedialne.
Obiekt jest miejscem spotkań z kulturą ludową i tradycyjną. Jest to miejsce dla kreatywnych mieszkańców Krosna, przyległych gmin i turystów, począwszy od dzieci po seniorów, w którym każdy ma możliwość wymienić się swoimi pomysłami, nauczyć się czegoś od „mistrzów” w dziedzinie sztuki, tradycji i muzyki ludowej.
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zostało oddane do użytku w grudniu 2019 roku.