Uzdrowiska Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój

Możemy śmiało polecić powyższe uzdrowiska jako wspólną atrakcję balneologiczną tego regionu, gdyż każde ma swój niepowtarzalny urok.

Iwonicz Zdrój jest jednym z najstarszych polskich uzdrowisk. Zespół zabudowy w centrum zdroju stanowi przykład architektury drewnianej prezentującej połączenie stylu szwajcarskiego z późno klasycystycznym nurtem architektury polskiej. Wśród nich najstarszym zabytkiem jest Stary Pałac z 1837 r. Jedną z osobliwości przyrodniczych uzdrowisko jest źródło „Bełkotka", do którego dojdziemy aleją Wincentego Pola. Z chronionej jako pomnik przyrody, obmurowanej sadzawki, z charakterystycznym bulgotem wydobywa się na powierzchnię metan.

Uzdrowisko w Rymanowie Zdroju jest nieco mniejsze i dzięki temu jeszcze łatwiej będzie tu znaleźć zaciszne miejsca udając się na spacery lub wycieczki rekreacyjne po bogatej sieci otaczających je szlaków i ścieżek zdrowia. Tutejsze wody po raz pierwszy przeanalizował wiedeński chemik dr Wesselsky. Po niedawnej rewitalizacji miejscowość zachęca dospacerów i odpoczynku. Warto także zażyć inhalacji przy nowo powstałej tężni solankowej, co wpływa korzystnie na wiele schorzeń układu oddechowego (zapalenie zatok, rozedma płuc), ale też pomaga przy alergii czy nadciśnieniu tętniczym, a także buduje odporność.